ŠODIEN TIEK ATZĪMĒTA PASAULES HEPATĪTA DIENA

Pasaules Veselības organizācija 28. jūliju ir noteikusi kā Pasaules Hepatīta dienu, kuras ietvaros sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti aicinot pievērst uzmanību slimību profilaksei. Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm.

Iespējamie hepatīta simptomi:

 • nespēks,
 • nelaba dūša, vemšana,
 • bezmiegs,
 • ādas nieze,
 • tumšs urīns, gaiši izkārnījumi,
 • dzelte (var sākties no acu baltumiem un pārņemt visa ķermeņa ādu).

Dažkārt kāds no iepriekš minētajiem simptomiem var nebūt. Slimība var noritēt arī bez jebkādiem simptomiem.

Ar B un C hepatītu iespējams inficēties:

 • lietojot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas un citus);
 • lietojot kopīgus higiēnas piederumus (skuvekļus, zobu birstes u.tml.);
 • ja netiek lietots prezervatīvs dzimumkontaktu laikā ar inficēto personu;
 • ja nav pareizi sterilizēti instrumenti – arī skaistumkopšanas procedūru (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana, pīrsings) vai medicīnisko manipulāciju laikā (zobārstniecība, ķirurģiskas manipulācijas);
 • asins pārliešanas laikā (šobrīd Latvijā asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai novērstu šādu iespēju).

Ja cilvēkam radušās veselības problēmas, vai ir pamatotas aizdomas par iespējamiem inficēšanās riskiem (nedrošs sekss, vairāki dzimumpartneri, vīriešiem dzimumkontakti ar vīriešiem, dzimumattiecības ar narkotiku lietotājiem, kopīgu šļirču, adatu vai citu, t.sk higiēnas piederumu (skuvekļi, zobu birstes) lietošana, vai arī ja ir veiktas vairākas ārstniecības manipulācijas, tetovēšana, pīrsings), kas liek domāt par iespējamo saslimšanu ar kādu no hepatīta veidiem, ieteicams konsultēties pie ģimenes ārsta un veikt hepatīta testu.

Bezmaksas anonīmus eksprestestus vīrushepatītiem B un C, kā arī HIV un sifilisam, ir iespējams veikt Kuldīgas Sociālā dienesta Dienas centrā Liepājas ielā 8, Kuldīgā (kafejnīcas „Staburadze” sētā), iepriekš pierakstoties uz eksprestestiem un konsultāciju pa tālruni 63323427 vai mob. tālruni 27021901 pie LELDES ROZEVSKAS.

Iespējas veikt eksprestestus un saņemt konsultācijas ir vēl 18 HIV profilakses punktos visā Latvijā:  http://www.spkc.gov.lv/hiv-profilakses-punkti/

 

 

Teksts: Lelde Rozevska

Foto: www.youwall.com